Historia Cechu
Nowy Dwór Gdański jest miastem powiatowym w województwie pomorskim, położonym na Żuławach Wiślanych.Liczba mieszkańców - 10.2 tysięcy.
W 1570 roku bankier gdański wzniósł tutaj dwór a pobliską osadę założyli przybyli wówczas osadnicy holenderscy (olędrzy). Prawa miejskie otrzymał Nowy Dwór Gdański w 1880 roku. W okresie międzywojennym znajdował się w obrębie Wolnego Miasta Gdańska. W 1945 roku Nowy Dwór Gdański został zalany przez wycofujących się z Żuław Niemców. Dziś jest niewielkim ośrodkiem przemysłowym, a rozwija się jako centrum turystyki wodnej (przystań jachtowa). W 1994 roku otwarto tu Muzeum Żuławskie. Powiatowy Cech Rzemiosł Rożnych w Nowy Dworze Gdańskim powstał w 1947 roku z inicjatywy nielicznej grupy rzemieślników na terenie Żuław. Skupiał właścicieli warsztatów rzemieślniczych z Nowego Dworu Gdańskiego, Ostaszewa, Jeziernika, Stegny, Sztutowa, Jantaru, Mikoszewa, Drewnicy i Parczewa. Należy tu nadmienić, że zorganizowanie Rzemiosł na terenie powiatu nowodworskiego napotykało na rożne trudności.
Było to spowodowane zniszczeniami na terenie Żuław (zalanie Żuław przez cofające się wojska niemieckie), co w znaczący sposób opóźniło osiedlanie się ludności polskiej na tych terenach. W związku z tym owa nieliczna grupa rzemieślników może być uważana za pionierów rzemiosła polskiego na Żuławach po II wojnie światowej.
Rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu nowodworskim walnie przyczynili się do odbudowy i rozwoju Żuław i Mierzei Wiślanej. Celem członków Cechu było doskonalenie rzemiosła, walka z fuszerką i partactwem, walka z pojawiającymi się najróżniejszymi formami poddziemia gospodarczego, kompromitującego uczciwe rzemiosło. Wiodącymi branżami w okresie powojennym były warsztaty usługowe z zakresu ślusarstwa, murarstwa, kowalstwa, szklarstwa, stolarstwa, piekarstwa, kołodziejstwa, malarstwa, fryzjerstwa, krawiectwa, kominiarstwa, ciesielstwa, studniarstwa. elektromechaniki.
Powiatowy Cech Rzemiosł Rożnych w Nowym Dworze Gdańskim zrzesza obecnie rzemieślników z miasta i gminy Nowy Dwór Gdański, gmin Ostaszewo. Stegna Sztutowo i miasto Krynica Morska.
Na przestrzeni lat rzemiosło z tego terenu wyszkoliło około 2000 czeladników. Większość z tych osób uzyskała tytuł mistrza w zawodzie i obecnie zajmuje się szkoleniem nowej kadry w rzemiośle.
Branżami wiodącymi są: branża stolarska, murarska, fryzjerska, ślusarska, mechaniki. blacharstwa i lakiernictwa pojazdowego i cukiernicza.
Właściciele zakładów rzemieślniczych są znaczącymi pracodawcami w powiecie nowodworskim, dotkniętym w dużym stopniu bezrobociem.
Obecnie w Powiatowym Cechu Rzemiosł Rożnych w Nowym Dworze Gdańskim zrzeszonych jest 24 zakładów rzemieślniczych.
Cech zapewnia rzemieślnikom pełna obsługę i doradztwo w zakresie prowadzenia zakładów.
Zarówno w przeszłości jak i obecnie Cech ściśle współpracuje z Pomorską Izbą Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku
Władze Cechu
Zarząd
Komisja Rewizyjna
Piotr Łukasiuk
Starszy Cechu
Winniczek-Przyborowska
Joanna
I Podstarszy Cechu
Ryszard Obst
Członek zarządu
Danuta Koćko
Członek zarządu
Właściciel firmy "STOLMACH" w Nowym Dworze Gdańskim
Właścicielka firmy „Joker” w Nowym Dworze Gdańskim
Właściciel zakładu mechaniki pojazdowej w Nowym Dworze Gd.
ryszardobst@op.pl
Właścicielka zakładu budowlanego w Nowym Dworze Gdańskim
Robert Beranek
Przewodniczący Komisji
Stanisław Klimowicz
Członek Komisji
Właściciel zakładu pomocy drogowej w Nowym Dworze Gdańskim
Właściciel firma usługowej "Aquarius"
w Stegnie
Sąd Cechowy
Biuro Cechu
Andrzej Mularczyk
Przewodniczący
Jerzy Swajda
Członek Sądu
Właściciel zakładu stolarskiego w Nowym Dworze Gdańskim
Właściciel zakładu budowlanego w Stegnie
Anna Zalewska
P.O. Kierownik biura
cechrr@post.pl
Statut i Zakres Działalności
Dołączone są następujące dokumenty do pobrania.
Nauka Zawodu
Zawarcie umowy
Dokumenty potrzebne do zawarcia umowy :
1. Podanie do mistrza szkolącego
2. Jedna fotografi
3. Kopia świadectwa ukończenia szkoły
4. Zaświadczenie lekarskie
5. Zaświadczenie ze szkoły że jest się uczniem
6. Opis skrócony aktu urodzenia
7. Nr PESEL
Egzaminy
Egzaminy przeprowadza Pomorska Izba Małych i średnich Przedsiębiorstw. Niżej załączony jest wykaz dokumentów potrzebnych by przystąpić do poszczególnych egzaminów:
Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych w Nowym Dworze Gdańskim
Marii Konopnickiej 19
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel./fax 55 247 2920